„O, WITKACY! O, SCHULZ!” – wystawa plakatu

Termin: 17 stycznia – 5 marca 2017

 „O, WITKACY! O, SCHULZ!” - plakatKrzysztof M. BEDNARSKI ▪ Tomasz BOGUSŁAWSKI ▪ Maciej BUSZEWICZ ▪ Roman CIEŚLEWICZ ▪ Andrzej CZECZOT ▪ Jerzy CZERNIAWSKI ▪ Eugeniusz GET STANKIEWICZ ▪ Mieczysław GÓROWSKI ▪ Cezary KIELAR ▪ Andrzej KLIMOWSKI ▪ Jerzy KRECHOWICZ ▪ Krystian LUPA ▪ Grzegorz MARSZAŁEK ▪ Bogna OTTO-WĘGRZYN ▪ Andrzej PĄGOWSKI ▪ Wiktor SADOWSKI ▪ Jan SAWKA ▪ Franciszek STAROWIEYSKI ▪ Piotr STOLARCZYK ▪ Rosław SZAYBO ▪ Waldemar ŚWIERZY ▪ Elżbieta WERNIO ▪ Wojciech ZANIEWSKI

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) i Bruno Schulz należą do grona największych, najoryginalniejszych twórców XX wieku. Zajmowali się literaturą i sztuką. Wywarli ogromny wpływ na rozwój polskiego teatru i sztuk wizualnych.

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) napisał dramaty „Szewcy”, „Karaluchy”, „Tumor Mózgowicz”, „Kurka wodna”, „Matka”, „W małym dworku”, „Jan Maciej Karol Wścieklica”, „Nowe Wyzwolenie”, „Panna Tutli-Putli”, „Oni”, „Sonata Belzebuba”, „Gyubar Wahazar”, „Wariat i zakonnica”, powieści „622 upadki Bunga, czyli Demoniczna Kobieta”, „Pożegnanie jesieni”, „Nienasycenie” oraz traktaty: „Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia”, „Wstęp do Teorii Czystej Formy w teatrze”. Założyciel Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz. Teatr traktował jako miejsce, w którym można „zapomnieć kompletnie o życiu i nie zwracać uwagi na żadne życiowe konsekwencje tego, co się dzieje na scenie w danej chwili, w stosunku do tego, co ma się dziać w chwili następnej”.

Bruno Schulz (1892-1942) traktował twórczość plastyczną za dopełnienie literackiej. Wiele rysunków i grafik powstało jako ilustracje do jego poetyckiej prozy: „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium Pod Klepsydrą”. Zawarł w nich metaforyczną interpretację rzeczywistości, stworzył jej nową, mityczną realność. Znaczący wpływ na jego twórczość miały sny, wspomnienia z dzieciństwa, rozległa wyobraźnia, magia.

Plakaty do inscenizacji ich dramatów i prozy projektowali najwybitniejsi polscy graficy. Część z nich prezentowana jest na wystawie „O, Witkacy! O, Schulz!”, otwierającej trzeci sezon działalności naszej Galerii Plakatu Teatralnego. Wyróżnia je intrygująca forma plastyczna oraz zaskakujące, nowatorskie komentarze i interpretacje spektakli, które wzbudzały i nadal wzbudzają ogromne zainteresowanie publiczności i ludzi teatru. One w fascynujący, oryginalny sposób, poprzez odważne i różnorodne symbole, rozwijają przesłania Witkacego i Schulza. Często autorzy plakatów przewrotnie ukazują idee dramatów Witkacego, komentują je poprzez pryzmat anegdoty literackiej, współczesnych wydarzeń społecznych i artystycznych. Plakaty do spektakli Witkacego i Schulza to dzieła sztuki wyróżniające się intensywną, sugestywną siłą wyrazu.

Jadwiga Lemańska
« 32 z 33 »